X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Kościół św. Gertrudy

Darłowo, woj. zachodniopomorskie
Kościół św. Gertrudy stanowi oryginalne (XV wiek) założenie gotyckiej architektury cmentarnej.

Kościół św. Gertrudy stanowi oryginalne (XV wiek) założenie gotyckiej architektury cmentarnej. Wykonany na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem; całość nakryta dachem namiotowym z iglicą. Wnętrze z gwieździstym sklepieniem zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego.

Kościół jest przykładem skandynawskiego gotyku, jedynym w Polsce. Okna kościoła są podobne do bulajów dawnych statków. Gotycka kaplica św, Gertrudy to jedyna w swoim rodzaju budowla w Polsce, nawiązująca do angielskich wzorców budownictwa.

Jedyny taki na całym Pomorzu kościół, perełka gotyku skandynawskiego. Wyglądem swym nawiązuje do Grobu Świętego. Najstarsza wzmianka o kaplicy Św. Gertrudy pochodzi z 1497 roku, kiedy to Darłowo nawiedziła największa w historii powódź, połączona z wywołaną falą sejsmiczną - falą morska, tak silną, że pod wzgórze, na którym stoi budowla, wody wyrzuciły statek. Jest on niemalże rotundą zbudowaną na planie sześcioboku w dwunastobocznym obejściem w stylu skandynawskiego gotyku.