X
Dodawanie obiektów odbywa się
poprzez serwis główny Infoturystyka.pl Aby dodać obiekt przejdź dalej Dalej
Bazę noclegową dostarcza Serwis

Latarnia Morska w Darłowie

Darłowo, woj. zachodniopomorskie
W 1885 roku u nasady falochronu wschodniego wzniesiony został budynek stacji pilotów wraz z przylegającą do niego wieżą o przekroju kwadratowym.

Latarnia Morska w Darłowie

Wysokość wieży - 21 m

Wysokość światła - 19,7 m n.p.m.

Zasięg światła - 15 Mm (27,78 km)

W 1885 roku u nasady falochronu wschodniego u ujścia do Bałtyku rzeki Wieprzy wzniesiony został budynek stacji pilotów wraz z przylegającą do niego wieżą o przekroju kwadratowym. Ustawiono na niej źródło czerwonego światła, którego zasięg wynosił ok 6 Mm. Dopiero w 1927 roku dobudowano do wieży kolejne piętro i ustawiono metalową laternę z zamontowaną optyką pryzmatyczną złożoną z trzynastu segmentów oraz zmieniono źródło światła ze zmieniaczem z dwoma żarówkami, każda po 1000 W. Kolejnej modernizacji latarnia dokonano w 1996 roku: wykonano system awaryjnego zasilania w przypadku zaniku napięcia z sieci oraz wymieniono źródło światła na 100 W żarówki halogenowe w sześcio-żarówkowym zmieniaczu. Światło widziane jest tylko od strony morza i świeci przez 2s z przerwami 2s i 9s.

Żeby dotrzeć do latarni trzeba najpierw dojechać do Darłowa: drogą nr 203 z Koszalina lub Ustki, albo drogą nr 205 ze Sławna. Następnie kierując się na Darłówko trzeba przejechać jeszcze 3km wzdłuż rzeki Wieprzy i na końcu ulicy pozostawić samochód na parkingu. Jesteśmy już blisko. Zwiedzając przy okazji unikalny zwodzony most udajemy się w kierunku widocznej na końcu zabudowań latarni.

Latarnia jest udostępniona do zwiedzania.